Co to jest izolacja PUR?

Izolacja pianką poliuretanową ( PUR ) jest to natrysk, za pomocą specjalistycznego sprzętu, dwóch składników ( poliol i izocyjanian ), które rozpylane są pod wysokim ciśnieniem na powierzchni izolowanej, na której rozszerza się aż do 120 krotnej objętości początkowej w ciągu kilku sekund, a następnie zastyga jako ciało stałe.

 

Czym różni się pianka otwartokomórkowa od zamkniętokomórkowej?

Zasadniczo piankę ze względu na jej budowę dzielimy na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową z czego pierwsza jest w pełni oddychająca i lekka o mniejszej gęstości 7-9 kg/m3 a druga ma strukturę zamkniętą i jest świetnym hydro-izolatorem (wodoodporna) . Gęstość do 60 kg/m3 . Dodatkowo można też podzielić pianę na twardą, średnią i miękką. Każda z nich ma inne zastosowanie w zależności od zastosowania. Producenci oferują pianki bardziej zróżnicowane przeznaczeniem i tak np. do izolacji poddasza domu i izolacji akustycznej wykorzystamy piankę otwarto komórkową ale o różnych parametrach. Nasi doradcy techniczni pomogą w doborze najlepszego produktu do Państwa potrzeb.

 

Jaką wybrać pianę?

W zależności od pracy którą chcemy wykonać powinno się wybrać odpowiednia pianę, w takim wypadku nasz doradcą pomoże Państwu w tym wyborze ale ogólnie opiszę iż do zewnętrznych izolacji oraz miejsc narażonych na wilgoć stosuje się zamkniętą komórkę, do poddaszy na deski membranę – otwartą komórkę na ściany pianę o mniejszej gęstości na posadzki twardą pianę o wyższej gęstości.

 

Jak dobrać odpowiednią grubość pianki?

Współczynnik U dla poddaszy i stropów wynosi 0,20 W/(m•K). W przypadku oferowanej przez nas piany spełnia to 17 cm piany otwarto komórkowej lub 10 cm zamknięto komórkowej. Pamiętajmy jednak, że warstwa izolacji dachu nie może być pełna ponieważ mamy drewnianą konstrukcję dachu która obniża nam wartość U dla całego dachu. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy 20 cm pianki otwarto komórkowej.

Należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik lambda (λ ), który jest w większości materiałów izolacyjnych liczony dla wycinka (np. o wymiarze 10x10 cm). W przeciwieństwie do pianki gdzie nasz parametr podajemy dla przegrody i wycinka a z powodu zalania całościowego są one równe.

 

Czy warto inwestować w izolację z pianki poliuretanowej?

Naturalnym jest, że uświadomiony klient wybierze pianę systemową, bowiem dzięki jej zastosowaniu obniża koszt ogrzewania domu (gazem, węglem lub innym nośnikiem energii), szacuje się że od 20% do 40% w stosunku do tradycyjnego ocieplenia poddasza innymi metodami. Biorąc pod uwagę że sezon grzewczy w Polsce trwa nawet pół roku, różnice wynikające z tytułu kosztów piany powinny się już zwrócić w pierwszym sezonie grzewczym. Pamiętajmy, że budowa domu do „inwestycja” na lata a jego ocieplenie jest jednym z najważniejszych elementów, które podczas budowy powinniśmy wykonać jak najlepiej.

 

Dlaczego piana jest skuteczniejsza od innych materiałów izolacyjnych?

Dlaczego pianka PUR? Pianka poliuretanowa zachowuje swoje niezmienne parametry przez wiele lat. Nie ma tendencji do zbijania się oraz zsuwania się. Posiada lepszy parametr lambda. Ponadto technologia natrysku daje nam gwarancję wykonania szczelnej i bez mostkowej izolacji połaci dachu poprzez ponad 100 krotne zwiększenie objętości pianki w momencie aplikacji. Cały dach pokryty od wewnątrz pianką stanowi jednolitą warstwę izolacji. Tego nie zapewni nam żaden inny materiał izolacyjny szczególnie przy wadliwym wykonaniu prac montażu wełny czy styropianu.

 

Czy piana jest bezpieczna dla zdrowia?

Oczywiście pomijając sam proces natrysku gdzie biorą udział rozpuszczalniki i utwardzacze po 24 godzinach piana jest już nie groźna dla zdrowia a po dobrym wietrzeniu i okresie 7 dni całkowicie bezwonna i bezpieczna dla ludzi co jest potwierdzone certyfikatem Polskiego Związku higienicznego dopuszczająco jej zastosowanie również w halach gdzie produkowana jest żywność.

 

Czy Pianka jest palna?

Są różne pianki produkowane przez różnych producentów. Oferowana przez Nas piana jest pianą nie rozprzestrzeniającą płomienia - Samogasnącą Klasyfikacja Ogniowa PN-EN 13501- E Palność wg DIN 4102 Klasa B2.